3 SORUDA DANA ADASI


Dana Adasına En Kısa Yoldan Nerden Gidilir? Adaya Ulaşmak İçin En Yakın Yer Neresi?

Dana Adası konum itibariyle biraz ters bir yerde. Aslında böyle olması da adanın doğal kalması için iyi bir avantaj sağlıyor. Silifke (Mersin-Konya) tarafından geliyorsanız buraya tekneyle en en kısa sürede Boğsak köyünden (Silifke'den 20 km uzaklıkta, Antalya yolu üzerinde) ulaşabilirsiniz. (Bu numaradan 0531 367 65 76 veya www.tekneveyat.com sitesinden adaya gidip gelen uygun teknelerden kiralayabilirsiniz, ada turlarına katılabilirsiniz.  Danaadasi.com sitesinden geldiğinizi söyleyin, özel olarak yardımcı olacaklardır) Taşucu da bir seçenek olarak değerlendirilebilir fakat çok iyi ve hızlı bir tekne varsa.. 


Eğer Antalya tarafından geliyorsanız ve yanınızda tekneniz varsa Mavikent (veya TISAN da olabilir) daha yakın, oradan biraz daha kısa sürer. Ama tekneniz yoksa yine en yakın yer Boğsak.
Not: Yeşilovacık'tan gidilmez. Gidilir tabiki ama saatler sürer. Tavsiye etmem.

Dana Adasına tekneyle yolculuk
Dana Adası'na Tekneyle Yolculuk

Dana Adasında İçecek veya Duş Alacak Su Var Mı?
Ada oldukça kurak bir yer. Kışın yağmur sularının biriktiği bir çok kaya deliği, sarnıç gibi yerler var fakat sürekli akan tatlı su kaynağı bulunmuyor. Yani ne bir dere ne bir gölcük de bir pınar mevcut. Zaten çok az yağış alan bir yer.  Yanınızda içecek su olmadan burada hayatta kalamazsınız maalesef.

Dana Adasında Kamp Kurmak Serbest Mi? Çadır Kurup Bir Kaç Hafta Kalsak, Hatta Bütün Yazımızı Orada Geçirebilir Miyiz?
Hayır. Adada ne resmi ne de gayri resmi bir kamp alanı var. Kendi kendinize çadır kurup kamp da yapamazsınız. Böyle bir düşünceniz var ise Taşucu'nda bulunan Jandarma Karakolu'na ve Sahil Koruma'ya bilgi verip izin almanız gerekiyor. Ada doğal sit alanı ve koruma altında olan bir yer. Daha önce macera yaşamak isteyen bir çok kişi yangın dahil değişik şekillerde büyük zarar verdiler maalesef. O yüzden artık herkes kafasına göre takılamıyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

DANA ADASI ADI NEREDEN GELİYOR

Dana Adası Yunanistan'ın Mı? Dana Adası Hangi Ülkeye Ait?

Dana Adası Balık Avı Turları

1918 Ortadoğu Haritasında Dana Adası

Dana Adası İngiliz Koyu

Dana Adası Arkeolojik Yüzey Araştırması Sonuçları

1892 Adana Vilayet Haritasında Dana Adası

1884 Osmanlı İmp. Haritası ve Dana Adası

Dana Adası'nın Bulunduğu Bölge

Dana Adası Nerede - Dana Adası Türkiye'nin Neresinde

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0