1918 Ortadoğu Haritasında Dana Adasıİngilizler tarafından yayınlanan Birinci Dünya Savaşı sonrası haritasında Dana Adası
Birinci Dünya Harbi'nin bitimiyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarında bir takım değişimler olmuştu ve savaşın galiplerinden Büyük Britanya'da Osmanlı'nın en önemli parçası olan Orta Doğu gündemden düşmüyordu.

Henüz televizyon icat olmamıştı ve halkın gelişmeleri takip edebileceği tek araç basılı yayınlardı, yani gazeteler. Dönemin en etkili İngiliz gazetelerinden The Daily Telegraph işte bu günlerde zamanın meşhur kartografları (haritacı ) tarafından çizilen oldukça kaliteli haritalar yayınlıyorlardı geniş sayfalarında.

Dana Adası haritası 1918

Yüz Yıllık Harita ve Dana Adası
İşte burada görmüş olduğunuz harita onlardan birisi. Mısır ve Yakın Doğu Savaş Haritası başlığı ile yayınlanan basımda bölgenin tüm şehir ve önemli noktaları çok detaylı bir şekilde verilmektedir.

Kartograf Alexander Gross'un en kaliteli çalışmalarından biri olan bu haritada 1918 yılında adanın adının aynı bugünkü gibi Dana Adası olarak geçtiğini görebilirsiniz.
(Dana I yazmaktadır. I = Island/Isle (ada demektir)

Hemen üstünde Agha Liman yazan yer bugün Liman Kalesi ( İncekum ) dediğimiz yer. Ak Liman olarak da bilinir. 

Papadul, günümüzde  Babadıl, Sipahili ve Yanışlı dediğimiz yer. Papadula I (Adası) da Beşparmak Adaları, diğer adıyla Babadıl Ad. Akkuyu Nükleer Santrali'nin önündeki adalar.

Dana Adası Harita 1918


Haritanın tam şekli aşağıdaki gibidir.  Orjinali şu anda Amerikan Coğrafya Topluluğu Kütüphanesi (American Geographical Society) koleksiyonunda bulunuyor.

Ortadoğu ve Osmanlı Haritası 1918


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DANA ADASI ADI NEREDEN GELİYOR

Dana Adası İngiliz Koyu

Dana Adası Balık Avı Turları

1892 Adana Vilayet Haritasında Dana Adası

Dana Adası Hakkında Yazılan Kitaplar

Dana Adası Nerede - Dana Adası Türkiye'nin Neresinde

1884 Osmanlı İmp. Haritası ve Dana Adası

Dana Adası'nın Bulunduğu Bölge

Dana Adası Arkeolojik Yüzey Araştırması Sonuçları

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0