1892 Adana Vilayet Haritasında Dana Adası


Dana Adası 1892 tarihli eski Adana Vilayeti haritasında nasıl gösterilmişti?
Aşağıda gördüğünüz harita ilk kez 1800'lu yılların sonunda Osmanlı Devleti tarafından Anadoludaki kentlerin ekonomik, sosyal ve kültürel envanter çalışmalarını yapmakla görevlendirilen ünlü Fransız coğrafyacı ve yazar Vital Cuinet'in kısaca "Türkiye'nin İdari Coğrafyası" olarak bilinen kitabındaki Adana Vilayeti bölümünde yayımlandı (1).

1892 Adana Vilayet Haritasında Dana Adası

Cuinet'in Osmanlı İmparatorluğu'nun özellikle de Anadolunun sosyo-ekonomik durumunu ele aldığı bu başarılı çalışmasında 1800'lerin sonunda bölgede bulunan bütün şehirleri, kasabaları yerleri çok açık bir şekilde isimleriyle birlikte gösterilmektedir.

Dana Adası 1892 Adana Vilayeti haritası

Haritadaki "Dana Adası" İsminin Önemi
Burada dikkat çeken nokta Dana Adası'nın isminin ta o zamanlarda da "Dana" olarak geçmesidir.

Dikkate değer olmasının sebebi şudur; adanın en eski zamanlardan beri birçok ismi olmuştur; antik zamanlarda ve Roma İmparatorluğu döneminde Latince ve Yunanca ismi Pithyussa (Pityoussa) idi, daha sonra Orta Çağ'da Fransız denizciler Provençale adini verdiler, Osmanlı döneminde de ticaret gemileri ve korsanlar bu ismi kullanmaya devam etmişti. Fakat bu haritada görüyoruz ki 1890’larda bölgenin coğrafyası ele alınıp titizlikle çizilirken, ki yayınlayan da bir Fransız olduğu halde Provensale yerine “Dana” olarak göstermiş adayı. Bu detay gerçekten de çok ilginç.

Adanın ismi ile ilgili detaylı bilgileri merak ediyorsanız Dana Adası ismi nereden geliyor sayfasına da göz atabilirsiniz.

(1) Orijinal ismi La Turquie d'Asie, géographie administrative: statistique, descriptive et raisonnée de chaque province de l'Asie Mineure olan Pariste basilan bu kitabin tamamini Fransizca orijinalinden burada https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k415003j.texteImage okuyabilirsiniz. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DANA ADASI ADI NEREDEN GELİYOR

Dana Adası Balık Avı Turları

Dana Adası Yunanistan'ın Mı? Dana Adası Hangi Ülkeye Ait?

1918 Ortadoğu Haritasında Dana Adası

Dana Adası İngiliz Koyu

Dana Adası Arkeolojik Yüzey Araştırması Sonuçları

1884 Osmanlı İmp. Haritası ve Dana Adası

Dana Adası'nın Bulunduğu Bölge

Dana Adası Nerede - Dana Adası Türkiye'nin Neresinde

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0